Co warto wiedzieć o kaktusach?

Kaktusy to rośliny magazynujące wodę w łodygach. Nazywane są przez to sukulentami łodygowymi. Mimo że pochodzą z Ameryki, są często hodowane w Polsce, jako rośliny doniczkowe. W Ameryce można je spotkać na pustyniach skalistych, piaskowych oraz półpustyniach. 

Jak wyglądają?

Ich nadziemna część może mieć formę kulistą, walcowatą oraz kolumnową. Pokryte są ostrymi cierniami, nazywanymi czasem kolcami, które zmniejszają powierzchnię ich parowania. Poszczególne gatunki różnią się od siebie kolorem, kształtem, a także grubością cierni. 

Co warto wiedzieć o pielęgnacji?

Kaktusy powinny rosnąć w miejscach nasłonecznionych, ponieważ zbyt mało światła słonecznego sprawia, że żółkną. Należy jednak pamiętać, że zbyt mocne słońce powoduje poparzenia. Kaktusy podlewa się, gdy podłoże w którym żyją zaczyna wysychać. Zbyt częste nawadnianie wpływa negatywnie na ich rozwój, powodując gnicie korzeni, dlatego robi się to rzadziej niż inne rośliny, lecz obficie. Warto mieć na uwadze, że kaktusy są w stanie wytrzymać bez wody nawet kilka miesięcy. Najlepiej radzą sobie w ziemi o kwaśnym odczynie. Rozmnaża się je przez sadzonki, albo wysiewanie nasion. Chcąc uzyskać oryginalne, różne od naturalnie występujących kształty, stosuje się szczepienie jako metodę rozmnażania. Od października do lutego kaktusy powinny znaleźć się w tzw. stanie spoczynku. Muszą opuścić wtedy nasłonecznione parapety i przebywać w chłodniejszym miejscu (najlepiej w temperaturze 12-15 stopni Celsjusza). W tym czasie nie należy również ich podlewać. Okres spoczynku umożliwia im późniejszy prawidłowy wzrost i lepsze kwitnienie. 

Dlaczego kaktusy to chętnie uprawiana roślina?

Ludzie chętnie wybierają tę roślinę, ponieważ jest mniej wymagająca od innych. Dla zapracowanych, nieposiadających wolnego czasu lub zapominalskich kaktusy to najlepsze rozwiązanie. Większość gatunków ma piękne kwiaty, mogące przybierać różne kolory (np. białe, purpurowe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone). Niektóre gatunki przeżywają nawet 300 lat, co sprawia, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie.