Bielenie drzew w sadzie – kiedy i dlaczego?

Bielić czy nie bielić?

O tym, że w sadach bieli się drzewka wiedzą wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, z jakich powodów wykonuje się zabieg oraz kiedy powinien być on wykonany. Bielenie drzew to inaczej malowanie pni oraz grubszych konarów na biało, do tego celu wykorzystuje się głównie wapno z domieszką gliny.

Jaki jest główny cel wapnowania?

Zabieg ma na celu zabezpieczenie rośliny przed szkodliwym działaniem zimowych mrozów. Tym sposobem chronimy korę drzewa przed pękaniem. Ciemna kora pod wpływem intensywnych promieni słonecznych może zbyt silnie się nagrzewać, co w rezultacie powoduje pobudzenie soków w tkankach drzewa. Nie jest to korzystne zjawisko i może prowadzić do powstania uszkodzeń mrozowych. Kiedy nocą temperatura otoczenia spadnie – roślina może przemarznąć, a kora pękać. Uszkodzenia mrozowe są wrotami do infekcji grzybowych oraz bakteryjnych. Malujemy więc pnie i konary na biało, ponieważ dzięki temu roślina nagrzewa się znacznie wolniej. Na pękanie kory najbardziej narażone są jabłonie oraz drzewa pestkowe.

Najlepszy termin na bielenie drzewek

Bielenie powinno zostać wykonane końcem grudnia lub na początku stycznia, to najlepszy termin na ten zabieg. Jeśli obawiamy się styczniowej pogody oraz tego, czy zimą będziemy mieć na to chęci i możliwości – późna jesień również sprawdzi się jako termin bielenia. Pamiętać należy jednak, że im wcześniej wykonamy zabieg, tym istnieje większe ryzyko, że deszcz zmyje wapno z powierzchni kory i będziemy musieli ponownie zabezpieczać drzewa w styczniu lub w lutym. Farba na konarach i pniach powinna wytrzymać do końca marca, po tym czasie istnieje już nikłe ryzyko na wystąpienie uszkodzeń mrozowych na korze.

Jak wykonywać bielenie drzewek?

Wapno do malowania drzewek rozpuszcza się w wodzie, do farby dodaje się glinki. Taka mieszanka będzie lepiej trzymać się powierzchni drzewa, nie zostanie zmyta przez deszcz. Podczas zabiegu najlepiej używać miękkiego pędzla, chronimy też ręce oraz twarz przed ewentualnymi zabrudzeniami.

A co zamiast wapna?

Istnieją inne metody na skuteczną ochronę pni drzew przed działaniem mrozu. Zamiast białej farby można użyć białego, nieprzemakalnego papieru. Wykorzystuje się także agrowłókninę lub słomę. Te materiały mają jeszcze jedną zaletę – zapobiegają uszkodzeniom przez gryzonie.