Wapno do malowania jako środek ochrony roślin

Zastosowanie wapna w sadzie

Zabieg malowania drzewek wapnem zabezpiecza korę przed szkodliwym oddziaływaniem nagłych różnic temperatur. Pomalowane pnie odbijają częściowo promienie słoneczne, przez co kora się nie nagrzewa.W okresie zimowym jest to bardzo istotne, by pobudzona przez słońce roślina nie przemarzła, gdy nagle wystąpią mocno ujemne temperatury.Wapnowanie zapobiega powstawaniu ran zgorzelinowych oraz chorób grzybiczych.

Kiedy bielić drzewka

 Pierwszym terminem do malowania wapnem drzewek jest druga połowa grudnia. Kiedy wapno zostanie częściowo zmyte przez deszcz należy czynność powtórzyć w styczniu. Ważne, by w czasie bielenia pogoda była odpowiednia. Brak opadów i wiatru oraz dodatnia temperatura sprzyja prawidłowemu przeprowadzeniu zabiegu. Uszkodzenia pni drzewek występują przeważnie w lutym i marcu,wtedy rośliny są najbardziej narażone na występujące różnice temperatur, dlatego należy temu zapobiec jeszcze przed zimą.

Wielu ogrodników popełnia nieświadomie błąd malując drzewka wczesną wiosną , tłumacząc to tym, ze chronią w ten sposób drzewko przed chorobami i szkodnikami.Jednak nie wiedzą jakie szkody może wyrządzić słońce przez okres zimowy oraz wczesnowiosenny.

W jaki sposób malować drzewka

Malowanie wapnem nie należy do skomplikowanych zajęć i można to zrobić samodzielnie przy użyciu pędzla malarskiego.

Warto zakupić w sklepie już gotowe wapno do malowania, które zawiera substancje zwiększające przyczepność, odporne na warunki atmosferyczne i opady, dzięki czemu nie będzie potrzeby wielokrotnego powtarzania bielenia.

 Można również użyć tańsze wapno palone, które należy rozpuścić w wodzie w proporcji 2 kg na 10 l wody. Do powstałej masy dodać 1 l krochmalu z mąki ziemniaczanej w celu zwiększenia odporności na spłukiwanie przez deszcz z kory drzewek. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, po czym uzyskamy gotową miksturę, którą nakładamy pędzlem na pień drzewka oraz nasadę grubszych gałęzi. Warto też zwrócić uwagę, by po stronie południowej i zachodniej drzewko było pomalowane nieco wyżej, ponieważ tutaj pień oraz grubsze konary drzew nagrzewają się najintensywniej, przez co są to miejsca najbardziej narażone na pękanie kory oraz choroby grzybicze.

Kwestia zastosowania wapna do malowania jest istotna, by uchronić drzewka w naszym sadzie przed chorobami i latem móc cieszyć się okazałymi owocami.